Yaşam

Kadınların cuma namazı kılmaları farz mıdır?

Vatandaşlar dini açıdan merak ettikleri soruları Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun resmi internet sitesi üzerinden sorarak meraklarını giderebilirler.

Birçok vatandaş tarafından araştırılan ve merak edilen bir sorunun cevabını sizler için seçtik.

Vatandaşlar k Müslümanların cuma namazı kılmaları farz mıdır?genellikle arama motorlarında cevaplar arar.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinde en çok sorulan sorular ve en sık sorulan sorular bölümü.“Kadınların cuma namazı kılmaları farz mı?”Sorunuzun cevabını sizler için derledik.

İşte bu sorunun cevabı burada.

Soru

Kadınların cuma namazı kılmaları farz mıdır?

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Tepkisi

Bu soruya Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği cevap şöyledir;

“Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağındaki, sağlıklı, hür ve mukim (misafir olmayan) erkeklere farzdır. Kadınlar, hürriyeti kısıtlı olanlar, yolcular ve cemaate katılmamak için mazereti olanlar cuma namazı kılmakla yükümlü değildir.

Ancak kıldıkları takdirde bu namazlar sahihtir ve öğle namazını ayrıca kılmaları gerekmez. Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Cuma namazını cemaatle kılmak her Müslümana farzdır. Ancak köleye, kadına, çocuğa ve hastaya farz değildir.” (Ebû Dâvûd, Salat, 217; İbn Ebi Şeybe, el-Musannef, II, 550; Beyhakî, es-Sünü’l-Kübra, III, 246).

Asr-ı saadetten günümüze kadar bütün âlimler cuma namazının kadınlara farz olmadığı konusunda ittifak etmişlerdir (İbnu’l-Hümâm, Feth, II, 59; Nevevi, el-Mecmû’, IV, 483-484; İbn Kudame, al. -Muğni, III, 216). Cuma namazının kadınlara farz kılınmamış olması onlar için bir mahrumiyet değil, bir muafiyettir.

Dilerlerse camiye gidip cuma namazını cemaatle kılmalarında herhangi bir dinî engel yoktur. Hatta hutbe ve hutbelerden istifade etmeleri için cuma namazlarına devam etmeleri müstehab olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu