Ekonomi

Merkez Bankası duyurdu: FAST sisteminde üye işyeri dönemi başlayacak

Investimg.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2021 yılında tasarlanıp devreye alınan Anında ve Kalıcı Para Transferi (FAST) sistemi, özellikle anlık ve hafta sonu ödemeleri ve kimlik numarası, cep telefonu ile para transferi özelliği ile büyük kolaylık sağlıyor. telefon numarası ve adres bilgileri ile banka bilgileri. . Merkez Bankası tarafından geliştirilen bu sisteme 24 banka üye olup, FAST Sistemi’nde günlük ortalama 7,9 milyar TL olmak üzere 6,4 milyon ödeme anında hesap ortasından yapılmaktadır.

Merkez Bankası duyurdu: FAST üye işyeri ödemeleri başlıyor

Merkez Bankası bugün yaptığı basın açıklamasında üye işyeri ödemelerine ilişkin hazırlıkların 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlandığını bildirdi. taşınabilir uygulamaların ve POS cihazlarının ekranları, süreçleri kolaylaştıracaktır.

FAST sistemi Ocak 2021’de devreye alınmıştır. Bu sistem ile 7 gün 24 saat anında para transferi yapılabilmektedir. Transfer limiti sistem başlangıcından itibaren kademeli olarak artırılmıştır. Merkez Bankası bilgilerine göre kayıtlı kullanıcı sayısı 19 milyona ulaştı.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu